31 Mart 2014 Pazartesi

Maykop Adıge Khase, Yabancılar Dairesinin 57 Kişiye Yasadışı Oturum Verdiği Görüşünde!

Geçen hafta Yabancılar Daire Başkanıyla görüşmeye giden Mıyekuape Adıge Khase aktivistleri Soçi Olimpiyatları nedeniyle 1 Nisana kadar durdurulan oturma izni işlemlerinin durdurulmayarak 57 kişiye oturma izni verildiğini öğrendiler.


Bilindiği gibi 2014 yılı için Adıgey'e 450 kişilik kota ayrılmıştı. Ancak son gelişmeler ve Kırım'ın Rusya'ya yasadışı ilhakı neticesinde Ukrayna'dan gelebilecek göçmenler nedeniyle bunun 150'sinin geri alındığı bildirilmişti.

Mıyekuape Adıge Khase aktivisti Hazrail Hanahko'ya göre, son 3 ayda Yabancılar Dairesinde anlaşılmaz karışıklıklar oluştu. Önce Başkan Aleksandr Penteleyev'in görevden alınacağı söylenerek izne gönderildi. Sonra bir süre başkanlığı vekaleten Başkan Yardımcısı Ruslan Şevcen sürdürdü. Ardından 1 ay önce başkanlığa ermeni asıllı Vladimir Hastyan geçici olarak vekaleten atandı. Bu arada Panteleyev'inde görevinden ayrılmadığı ve izinde olduğu gibi haberler dolaşmakta. Ve bizler yeni geçici Başkan Hastyan'dan 57 kişiye oturum verildiği ve oturum izni başvurusu için 1000 kişiden fazla bir sıra oluştuğu bilgisini aldık, diyen Hanahko, şu anda ellerinde Suriye'den gelmek isteyen 200 kişilik bir listenin olduğunu ancak soydaşlarımızın dönüşünün tehlikeye girdiğini ifade etti.

Hazrail Hanahko'ya göre, Cumhuriyet Savcılığına dilekçe verilerek soruşturma başlatılması, Yabancılar Dairesinin bağlı olduğu üstlerinin de haberdar edilmesi ve ayrıca dilekçe kopyalarının diğer ilgili kurumlara ve cumhuriyet yönetimine gönderilmesi gerekiyor.


Kaynak: Natpress.info
Cherkessia.net / Mıyekuape
30 Mart 2014
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder