13 Ağustos 2016 Cumartesi

Adnan Khuade’nin Duruşması 26 Ağustos’a Ertelendi


Maykop Sehir mahkemesi 12 Ağustos tarihli oturumunda, Türkiyeli Repetriant ve Cerkes aktivist Adnan Khuade’nin Tlewustenhable cezaevinden ki tutukluluk süresini uzattı. Uzatma isteği, daha önce olduğu gibi Maykop savcılığı soruşturma komisyonundan geldi. Şu durumda 16 ağustos’da yapılması gereken duruşma 26 Ağustos’ta yapılacak.

Hatırlayacak olursak bu süre ilk alınan kararda 2 aydı. Daha sonra alınan kararla 1 ay uzatılmıştı. Şimdide görüldüğü üzere tekrar uzatılmış oldu.

Oturumda belirtildiği gibi, soruşturma tamamlanmış durumda ve tüm dosya savcılığa verilmiş durumda. Şimdiye kadar iddianamenin hazırlanması gerekiyordu, ancak bu iddianame henüz hazırlanamadı.

Ancak burada bir şeyi de söylemek gerekiyor. Güya adaletin temsilcisi olan mahkeme hakimi  Bislan Tlehur başlangıçta 2 aylık tutukluluk kararını verirken Adnan Khuade hakkındaki suçlama tamamen başkaydı. İlk önce rüşvet vermekten suçlanıyordu, daha sonra ise bu suçlama rüşvet vermeye teşebbüse dönüşmüştü. Belki simdi de başka bir şekle de çevirebilirler. Ancak bir gerçek var ki, düzmece suçlamalarla bir yere varılamayacağı çok açık.

Daha önce yapılan suçlamaların aslında rüşvet veya rüşvete teşebbüs olmadığı, Adnan Khuade nin STK larda ki çalışmaları nedeniyle baskı uygulamak için provokatif amaçla hazırlanan birer kumpas olduğu kamuoyu tarafından bilinmektedir.

Çeviri   Кушу Ф.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder