9 Kasım 2016 Çarşamba

''Adıgey’e Seçim Hakkı'' Adlı STK nın Kuruluş Toplantısına 200 Kişi Katıldı


Kavkaz Uzel, 6 Kasım 2016

Yapılan toplantıda Adıgey’de Cumhurbaşkanının yeniden halk tarafından seçilmesi için Rusya devlet Başkanı’na ve Adıgey Cumhurbaşkanına başvuruda bulunma kararı verildi.

Hatırlanacağı üzere, 23 Mart 2016 tarihinde yapılan Adıgey Cumhuriyeti parlamento toplantısında alınan kararla, Adıgey’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaldırarak parlamento tarafından üç aday seçilmesi ve bu üç adaydan birisinin Cumhurbaşkanı olarak belirlenmesi yetkisi de Rusya devlet başkanına bırakılmıştı.


Ancak geçtiğimiz 14 Ekim de change.org internet sitesinde Adıgey Cumhuriyetinde Cumhurbaşkanının yeniden halk tarafından seçilmesi sistemine dönülmesi ile ilgili bir imza kampanyası başlatılmıştı.

Bu kampanya Hapae Arambiy tarafından kaleme alınarak başlatıldı. Hatırlanacağı üzere Hapae Arambiy, daha önce Adıge Khase başkanlığı da yapmıştı. Ancak 2012 yılında Adıgey Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşinov’un cumhuriyette uyguladığı politikalar nedeniyle, Çerkes halkı için yapmak istedikleri çalışmaların engellendiğini ve bu şartlar altında faydalı olamayacağını açıklayarak Adıge Khase Başkanlığından ayrılmıştı.


Hapae Arambiy’in başlattığı online imza kampanyasına, 15 Ekim’den 6 Kasım’a kadar imzalayanların sayısı 4657 kişiye ulaşmıştı.

İşte bu konuyla ilgili çalışmaları takip etmek ve bu amaçla bir STK kurulması için Adıgey’in Krasnodar ile sınır kasabası olan Yablonovski’ de bir toplantı yapıldı. Toplantıya yaklaşık 200 kişi katıldı. Bu toplantıda yapılan oylamaya, çalışmaların yürütülmesi için kuruluşun temsilciliğine Krasnodar Adıge Khase başkanı Soht Asker seçildi.

Toplantıda STK olarak Adıgey’in tüm yerleşim yerlerinde tekrar referandumla Cumhurbaşkanı seçimi yapılabilmesi için mitingler yapılmasına karar verildi.

Yine toplantıda, Adıgey Cumhurbaşkanı Aslan Thakuşinov’a, Rusya Federasyonu Güney federal bölge valisi Vladimir Ustinov’a ve Rusya Federasyonu devlet başkanı Putin’e bu istekle başvuru yapılmasına karar verildi.

Kaynak: http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/292140/

Çeviri: КУШУ ф.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder